Hayallerine Kanat Aç!

Reklam

Türksat 5A Uydumuz Falcon 9 Roketiyle Fırlatıldı

 

Türksat 5A uydumuz uzaya başarılı ile fırlatıldı.

Milli imkanlarla geliştirilen Türksat 5A uydusu, bu gece Türkiye saatiyle 05:15’te Space X firmasının Falcon 9 roketiyle uzaya taşındı ve başarıyla yörüngeye oturdu. Amerika’da Cape Canaveral fırlatma üssünden yapılan fırlatma sonrası açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” şeklinde konuştu.

 

İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek olan uydu, daha sonra “31 derece doğu” yörüngesine yerleşerek faaliyetlerine başlayacak. Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak. Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin, haberleşme uydusu Türksat 5A’nın da fırlatılmasıyla toplamda 4 adet aktif uydusu bulunacak.

Milli imkanlarla geliştirilen Türksat 5A haberleşme uydumuz, bu gece Türkiye saatiyle 05:15’te Space X firmasının Falcon 9 roketiyle uzaya taşındı ve başarıyla yörüngeye oturdu, fırlatmanın başlamasından 35 dakika sonra uydudan ilk sinyalin alındığı duyuruldu. Uydu, yapılacak testlerin ardından 31 derece doğu yörüngesinde hizmet vermeye başlayacak.