Havacılığa ilgi duyan ve pilot olmak isteyen lise ve ortaokul öğrencileri için düzenlediğimiz Hezarfen Okulu, gençlere hayallerine ulaştıracak yolu gösterecek. Her ay İstanbul’un bir ilçesinde düzenlenecek olan çalışmayla derslerde ve simülatör eğitimlerinde başarılı ve istekli olan öğrenciler, gerçek uçuş deneyimi de yaşayacak.

İstanbul’da sene boyunca her ay bir ilçede ortaokul ve lise öğrencilerine teorik ve simülatör ile uçuş eğitimi verilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Stratüs Havacılık’ın proje destekçisi olduğu çalışmayla, öğrencilerin havacılıkla ilgili bilgilendirilmesi ve pilotaj deneyimi yaşamaları hedefleniyor. Eğitimlerin ilkine Gaziosmanpaşa ilçesinde başlandı.

Her Ay 100 Öğrenciye Uçuş Eğitimi

Proje süresince TÜGVA merkezlerinde her ay 100 öğrenci; 30 saat teorik havacılık ve uçuş eğitimi, her bir öğrenci 2 saat simülatör eğitimi alacak.

Pilot nasıl olunur, genel uçak bilgisi, uçuş planlama, meteoroloji, seyrüsefer, hava hukuku gibi pek çok konu hakkında dersler verilecek. Uçuş için ilgili cihazların kullanımını öğrenen öğrencilere tüm cihazlar hakkında bilgi verilerek, havada yapacakları uçuş öncesinde, yerde yapılacak tüm senaryolar üzerine çalışılacak.

Gerçek Uçuş Deneyimi

Her ay teorik eğitim eğitim sonunda yetenekli bulunan ve mülakatla seçilen 80 kadar öğrenci, Cessna tipi 4 kişilik uçakla 3’erli gruplar halinde Çorlu Havaalanı’ndan uçuşa katılabilecek.

Havacılık Müzesi, THY, 3. Havalimanı, Pegasus AERO Park, Rahmi Koç Havacılık Müzesi gibi gezileri de kapsayan proje, gençleri havacılığın her alanıyla tanıştırarak onlara bu alanda ön bilgiler kazandıracak.

Özel olarak seçilecek olan öğrenci gruplarına proje içerisinde model uçak eğitimi de verilecek.