droneDrone‘ların hem kişisel hem de ticari alandaki kullanımının son yıllarda hızla artması nedeniyle, ABD’de 2015 yılının başlarında belirli yasal düzenlemeler getirilmişti. Ancak gelecek yıllarda özellikle ticari alanda drone kullanımının daha da artacağını öngören NASA ve Verizon, drone trafiğinin yaratacağı kargaşayı o zaman geldiğinde kontrol altında tutabilmek için şimdiden ortak bir hava trafik kontrol sistemi üzerinde çalışıyorlar.

NASA ve Verizon’un geliştireceği hücresel kule sistemiyle, sivil ve ticari drone uçuşları özel bir radar sistemi içinde denetlenecek. Projede NASA bir hava trafik kontrolü sistemi geliştirecek ve drone’ları radar, uydu veya hücresel sinyallar üzerinden takip edecek. Projenin bu kısmının testlerine bu yaz başlanacak.

Verizon ise kendi hücresel ağı içindeki drone’ları uzak ekranlardan takip etmesine olanak sağlayacak kısım üzerinde çalışıyor. Projenin bu kısmının 2017 yılında tamamlanması bekleniyor. Google ve Amazon testlerde NASA’ya yardımcı olmak için özel bir anlaşma imzalarken, projenin tamamının 2019 yılında bitirilmesi planlanıyor.

Bu projeylee drone’ların havada birbirleriyle çarpışmasının engellenmesi, kötü ve değişen hava şartlarında drone’ların güvenli bir şekilde yere indirilmesi, maksimum uçuş yüksekliğinin geçilmemesi gibi, uçaklardan bildiğimiz, hava trafik kontrolleri getirilmiş olacak. Bunların yanında bazı hassas bölgelere yaklaşan veya giriş yapan drone’lar sistem üzerinden uyarılacak ve operatörler kontrolü ele alarak drone’u yönetebilecek.

kaynak: webrazzi