TÜGVA Kayseri Temsilciliğinin  düzenlediği ‘Ben de Yaparım’ çalışması kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Yüksek İrtifa Balonu Projesi’ni bu sene liseli öğrenciler başarıyla tamamlandı.

 

5 liseden 20 öğrenci, proje kapsamında aldıkları eğitimin ardından görüntüleme sistemini tamamladı. Geçtiğimiz günlerde Talas İlçesi’nde bulunan Paraşüt İniş Pisti’nde balonu havalandıran öğrenciler, sistem sayesinde uzayı görüntüledi. 2 saat 15 dakika havada kalan yüksek irtifa balonu, bırakıldığı yerden yaklaşık 170 kilometre uzaklıkta bulunan Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’ne bağlı Dağlıca Köyü yakınlarına düştü. Kayseri’den hareket ederek sistemin düştüğü yere giden proje ekibi, sistemin sorunsuz bir şekilde bulunmasıyla büyük sevinç yaşadı.

 

Balon sayesinde, 33 kilometre yüksekten görüntü alınırken, hava sıcaklığının da eksi 49’a kadar düştüğü gözlendi. Proje hakkında bilgi veren TÜGVA İl Temsilcisi Ahmet Hidayet Kiraz, “2015 yılında başlayan Ben de Yaparım Projesi’nin devamını gerçekleştiriyoruz. Öğrenci arkadaşlarımızın bir takım teknolojiler hakkında tecrübe sahibi olmasını istiyoruz. Çalışma hakkında temel bilgileri edinip, onların çalışmayı gerçekleştirmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.(TÜGVA)