Hayallerine Kanat Aç!

Reklam

Kanat Arkadaşımız Özkan Kılıç Akademik Bildiri Yayınladı

TEBRİK EDERİZ

Stratüs Havacılık, Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırma Merkezi’nin gençlik portalı üyelerinden kanat arkadaşımız Özkan Kılıç, okumuş olduğu Karabük Üniversitesi’nde
Harita Tabanlı SR İşaretleri Üzerinden Otonom Kontrol Sistemi İle İnsansız Hava Aracı Mesafe Arttırma Yöntemi üzerinde takım arkadaşlarıyla akademik bildiri yayınlamıştır. Kendisini tebrik eder nice profesyonel çalışmalarını ülkemiz ve milletimizin geleceği adına temenni ederiz.

 

Bu çalışmayla ilgili proje, TÜBİTAK 2209A programı
kapsamında, 1919B011802802 proje numarası ile ön elemeyi
geçmiştir ve sonuçlandırılması beklenmektedir.

 

Bu çalışmayla insansız hava araçlarının kontrol menzilinin artırılması amaçlanmıştır. Teknolojik olarak hem askeri hem de sivil alanda gelişime açık olan insansız hava araçlarının, SR ses kontrolü ile harita okuma sistemi sağlanmıştır. Bu sayede daha fazla fonksiyonun kontrol edebilmesi ise sistemin en büyük avantajıdır. Diğer bir avantajı ise menzil sorununun çözümü için yalın bir yaklaşım olmasıdır. Böylece, harita üzerinden ses kontrolü ile bir insansız hava aracının kontrolünün gerçekleştirilmesiyle bu alanda gelişen teknoloji için bir alt yapı oluşması amaçlanmaktadır. Sivil bakış açısıyla ele alındığında, kumanda menzilleri konusundaki maliyet azaltışından dolayı SR ses kontrolü ile kontrol sistemlerinin kullanım alanı yaygınlaşmış olacaktır.