Hayallerine Kanat Aç!

Reklam

İtü Roket Takımı İskoçya’daki Uluslararası Yarışmada Dünya Birinciliği Elde Etti!

İskoçya’da 21-28 Ağustos 2017 tarihlerinde düzenlenen ‘International Rocket Week-Uluslararası Roket Haftası’ yarışmasına tamamen kendi üretimi olan roketleriyle katıldı.

Yarışmaya payload kategorisinde katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Roket Teknolojileri Kulübü dünya birinciliğiyle ülkemize döndü. İstenilen irtifayı sağlayan ve gelişmiş faydalı yükleri sayesinde dikkatleri üzerine çeken ROTEK ekibinin geliştirdiği ve ürettiği roket uçuş sonrası başarılı bir kurtarma operasyonu yaparak puanları topladı.

Prof.Dr.Zahit Mecitoğlu’nun danışmanlığını, Uçak ve Uzay Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan Ümit Yelken’in başkanlığını yürüttüğü kulüp, çalışmalarına henüz 2017’nin ocak ayında başlamıştı.

Yoğun çalışmalar sonrası roket gövdelerinin üretimi ve roket aviyoniği konularında yaptıkları çalışmaların sonucunu aldılar. 100’den fazla roketin katıldığı yarışmada istenilen irtifaya ulaşan ve görevleri başarıyla tamamlayan ROTEK ekibi katıldıkları payload kategorisinde birinci olmaya hak kazandılar. Kulübün büyük hedefleri arasında Türkiye’nin ilk uzay sınırı roketini tasarlamak ve ateşlemek de var.

Bu alanda Türkiye’nin ilk sıvı yakıtlı roket motorunu tasarlamak için çalışmaları yürüten ROTEK ekibi çalışmalarına yeni başarılar katmak üzere devam ediyor.

Kaynak: Habertürk