TÜGVA İstanbul; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Stratüs Havacılık,Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark ve Türk Havayolları’nın proje destekçisi olduğu “Hezarfen Okulu İle Hayallerine Kanat Aç” projesi ile havacılığa merakı olan ve pilot olmak isteyen gençleri, hayallerine ulaştıracak yolu gösterecek.

İstanbul’da ikamet eden, havacılığa ilgi ve merak duyan lise öğrencileri, Hezarfen Okulu’nda, Sivil ve Genel Havacılık dersleri alarak, proje yürütücüsü TÜGVA İlçe merkezlerinde, her ay bir ilçe merkezi olmak üzere proje boyunca eğitmenler ile simülatör eğitimi görecek. Ön bilgilendirme eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler Çorluda yapılacak olan tanıtım uçuşlarına katılamaya hak kazanacaklar. Bu programa öğrenciler TÜGVA İstanbul sosyal medya hesaplarından yapılacak duyuruları takip ederek başvuru yapabilecekler. Başvuru yapıldıktan sonra mülakata katılan öğrenciler arasından 25 öğrenci programa katılmaya hak kazanacaktır.

Projenin diğer ayağında ise İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki okullara uçak simülatörü götürülerek orta okul öğrencilerinin pilotaj ve havacılığa ilgileri arttırılacak. Okullardan seçilecek başarılı öğrenciler çorluda yapılacak olan tanıtım uçuşlarına katılacaklar. Bu programa proje okulundaki bütün öğrenciler katılabileceklerdir.

Havacılık Müzesi, THY teknik gezisi, 3. Havalimanı gezisi, THY AERO Park gezisi, Rahmi Koç Havacılık Müzesi gezisi gibi gezileri de kapsayan proje, gençleri havacılığın her alanı ile tanıştırarak onlara bu alanda ön bilgiler verilecek.

Hezarfen Okulu projesi ile, havacılık ve pilotluğa ilgi duyan gençler, kariyer hedeflerini bilinçli şekilde belirleyip, nitelikli çalışmalarla bu hedef doğrultusunda çalışmalarını yürütebilecekler.

Türkiye Gençlik Vakfı İstanbul İl Temsilciliği, ülkemizde özel ilgiye muhtaç olan havacılık alanını ve pilotaj eğitimini gençlerimiz arasında yaygınlaştırıp tanıtarak, bu alanda ihtiyaç duyulan toplumun ve ülkenin teknolojik açıdan kendine yeterliliğinin en temel unsuru yetişmiş insan kapasitesine Hezarfen Okulu projesi ile katkı sağlayacak.

Not : Hezarfen Okulu ile Hayallerine Kanat aç projesi İstanbul’da her ay bir ilçede yapılacaktır. Katılmak isteyen öğrencilerimizin TÜGVA İstanbul sosyal medya hesaplarını takip etmeleri gerekmektedir.